ID Home
A.net/ID
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Boise State Jacksons Indoor Invitational
February 7th-8th 2020 Nampa, Idaho, United States
Report
Block
5 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2018 Feb 2nd to Feb 3rd
Results
Video
News
2019
1
89
1
2020
1
6
1
2018
1
2
1
2017
1
75
1
2016
1
1
2015
1
77
1
2014
1
2
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
1
2010
Media for 2018
Videos (
2
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2018 Results - Boise State Jacksons Indoor Invitational
Jan 30th 2018, 10:12pm
Attending groups
DyeStatCOLLEGE.com
RunnerSpace.com/ID
DyeStat.com
Invited groups
2018
Boise State Jacksons Invitational - College
New Balance Boise Indoor
- High School
2018 Results - Boise State Jacksons Indoor Invitational
Published by
ResultsCentral
Jan 30th 2018, 10:12pm
Mens Results
60 Meter Dash
Open
- Finals
x
1.
Jr
Jordan Carder
7.02a
Utah Valley University
2.
Fr
Austin Lane
7.03a
Utah State
3.
So
Garen Earley
7.10a
Utah State
4.
Sr
Alexandru Terpezan
7.11a
Boise State
5.
So
Dakarai Barnett
7.21a
Utah Valley University
6.
So
Isaiah Kahut
7.26a
Northwest Nazarene
7.
So
Junior Tovar
7.38a
Utah State
60 Meter Dash
Open
- Prelims
x
1.
Fr
Austin Lane
7.00a
Utah State
2.
So
Junior Tovar
7.02a
Utah State
3.
Jr
Jordan Carder
7.03a
Utah Valley University
4.
So
Garen Earley
7.04a
SR
Utah State
5.
Sr
Alexandru Terpezan
7.05a
Boise State
6.
So
Andre Jones
7.12a
PR
Utah Valley University
7.
So
Isaiah Kahut
7.14a
PR
Northwest Nazarene
8.
So
Dakarai Barnett
7.16a
Utah Valley University
9.
Fr
Braden Kram
7.18a
Utah State
9.
Tyler Johnson
7.18a
Unattached
11.
Fr
Matthew Jones
7.21a
PR
Northwest Christian
12.
Fr
Zachary Magee
7.24a
Northwest Nazarene
13.
Jr
Branden Phanmaha
7.25a
PR
Eastern Oregon
14.
Jordan Peterson
7.28a
Unattached
15.
Fr
Tychicus Schneider
7.30a
PR
Treasure Valley
16.
Fr
Dominic Cantu
7.31a
PR
Northwest Christian
17.
Jr
Antonio Campos
7.32a
Northwest Christian
18.
Sr
Zac Hatfield
7.36a
SR
Eastern Oregon
18.
Fr
Kieron Hatchett
7.36a
PR
Treasure Valley
20.
Jr
Devin Gaskins
7.37a
College of Idaho
21.
Fr
Josh Thomas
7.40a
Utah Valley University
22.
Sr
Sean Mcgetrick
7.43a
PR
Utah Valley University
23.
Fr
Alex McDougal
7.45a
Utah Valley University
24.
So
Brandon Walker
7.48a
PR
Utah Valley University
25.
Jr
Michael Andrews
7.51a
PR
Northwest Christian
26.
Jr
Joshua Chesnut
7.52a
SR
Northwest Christian
26.
Grayson Peterson
7.52a
Soka
28.
Hunter Somsen
7.54a
Soka
29.
Fr
Andrew Lingwall
7.57a
Utah Valley University
30.
Fr
Dominic Anderson
7.59a
PR
Treasure Valley
31.
Jr
Ryan Chism
7.66a
PR
Northwest Nazarene
32.
Fr
Oscar Sepulveda
7.67a
PR
Treasure Valley
33.
Jr
Taylor Allen
7.69a
PR
Utah Valley University
34.
So
James Lewis
7.79a
PR
College of Idaho
35.
Fr
David Blum
7.99a
Northwest Nazarene
200 Meters
Open
- Finals
x
1.
Jr
Jordan Carder
21.68a
PR
Utah Valley University
2.
Sr
Ebu Camara
22.09a
Northwest Nazarene
3.
So
Garen Earley
22.20a
SR
Utah State
4.
Cole Lambourne
22.33a
Gold Medal Athletics
5.
Fr
Braden Kram
22.47a
PR
Utah State
6.
Fr
Matthew Jones
22.64a
Northwest Christian
200 Meters
Open
- Prelims
x
1.
Sr
Alexandru Terpezan
21.74a
Boise State
2.
Jr
Jordan Carder
21.86a
Utah Valley University
3.
Sr
Ebu Camara
21.97a
SR
Northwest Nazarene
4.
Cole Lambourne
22.04a
Gold Medal Athletics
5.
So
Junior Tovar
22.34a
PR
Utah State
6.
So
Garen Earley
22.42a
Utah State
7.
Fr
Braden Kram
22.47a
Utah State
8.
Fr
Matthew Jones
22.61a
PR
Northwest Christian
9.
Jr
Devin Lewis Allen
22.62a
PR
Eastern Oregon
10.
So
Logan Blake
22.65a
Northwest Nazarene
11.
Chris Stubbs
22.68a
Unattached
12.
So
Brandon Walker
23.00a
PR
Utah Valley University
13.
Jr
Cooper Shaw
23.02a
PR
Eastern Oregon
14.
Sr
Matthew Kirkendall
23.03a
Eastern Oregon
15.
Jordan Peterson
23.04a
Unattached
16.
Jr
Antonio Campos
23.08a
PR
Northwest Christian
17.
Jr
Jeff Patterson
23.16a
PR
Eastern Oregon
18.
So
Tyler Lloyd
23.23a
PR
Utah State
19.
Fr
Nicolas Delgado
23.29a
PR
Northwest Christian
20.
So
Isaiah Kahut
23.31a
Northwest Nazarene
21.
Fr
Alex McDougal
23.36a
PR
Utah Valley University
22.
Jr
Branden Phanmaha
23.50a
PR
Eastern Oregon
23.
Fr
Oren Johnson
23.54a
PR
Northwest Christian
24.
Jr
Harley Gilpin
23.57a
PR
Northwest Christian
25.
Jr
Devin Gaskins
23.66a
SR
College of Idaho
26.
Fr
Dominic Cantu
23.69a
PR
Northwest Christian
27.
Fr
Ricardo Rodriguez
23.88a
Boise State
28.
Fr
Kieron Hatchett
24.05a
PR
Treasure Valley
29.
Fr
Tychicus Schneider
24.14a
PR
Treasure Valley
30.
-
Daniel Carter
24.21a
PR
Northwest Christian
31.
Jr
Taylor Allen
24.23a
PR
Utah Valley University
32.
Fr
Blake Johnason
24.51a
PR
Northwest Nazarene
33.
Jr
Ryan Chism
24.54a
SR
Northwest Nazarene
34.
-
Jacob Sturman
24.55a
PR
Treasure Valley
35.
Jr
Joshua Chesnut
24.69a
SR
Northwest Christian
36.
So
James Lewis
24.93a
PR
College of Idaho
37.
-
Anthony Galindo
24.96a
SR
Northwest Christian
38.
Fr
David Blum
25.27a
Northwest Nazarene
39.
Fr
Josh McCluskey
25.38a
Northwest Christian
40.
Fr
Dominic Anderson
25.76a
PR
Treasure Valley
41.
Fr
Oscar Sepulveda
25.91a
PR
Treasure Valley
42.
Fr
Christopher Houghton
26.43a
PR
Treasure Valley
Jr
Michael Andrews
DQ
Northwest Christian
Fr
Ryan Cavinta
DQ
Boise State
400 Meters
Open
- Finals
x
1.
Sr
Ebu Camara
48.96a
SR
Northwest Nazarene
2.
Cole Lambourne
49.15a
Gold Medal Athletics
3.
Jr
Devin Lewis Allen
49.60a
PR
Eastern Oregon
4.
So
Logan Blake
49.61a
SR
Northwest Nazarene
5.
Jr
Jordan Carder
49.71a
SR
Utah Valley University
6.
So
Brandon Walker
50.30a
PR
Utah Valley University
7.
Fr
Zachary Magee
50.34a
PR
Northwest Nazarene
8.
Jr
Cooper Shaw
50.47a
PR
Eastern Oregon
9.
Sr
Cade Owen
50.67a
SR
Utah Valley University
10.
Fr
Oren Johnson
51.56a
PR
Northwest Christian
11.
Sr
Sean Mcgetrick
51.79a
PR
Utah Valley University
12.
Jr
Jeff Patterson
51.86a
Eastern Oregon
13.
Fr
Nicolas Delgado
52.31a
PR
Northwest Christian
14.
Fr
Andrew Lingwall
52.69a
Utah Valley University
15.
Fr
Alex McDougal
53.00a
PR
Utah Valley University
16.
Fr
Ricardo Rodriguez
53.71a
Boise State
17.
-
Daniel Carter
53.92a
PR
Northwest Christian
18.
Jr
Harley Gilpin
54.04a
PR
Northwest Christian
19.
Fr
Blake Johnason
54.27a
Northwest Nazarene
20.
-
Isaiah Homer
54.65a
PR
Treasure Valley
21.
-
Jacob Sturman
55.62a
PR
Treasure Valley
22.
Fr
Christopher Houghton
59.58a
PR
Treasure Valley
800 Meters
Open
- Finals
x
1.
So
Dylan Barker
1:54.18a
SR
Utah State
2.
So
Bannon Greer
1:55.03a
Utah State
3.
So
Dustin Zimmerly
1:56.52a
PR
Eastern Oregon
4.
Fr
Israel Anaya Carmona
1:57.09a
PR
Boise State
5.
Eric Strand
1:57.42a
Unattached
6.
So
Godfrey Kemboi
1:59.01a
SR
Northwest Nazarene
7.
Sr
Quinn Radbourne
1:59.68a
PR
College of Idaho
8.
Jr
Lane Inwards
2:00.73a
PR
Eastern Oregon
9.
Jr
Cameron Wrout
2:02.21a
Boise State
10.
Fr
Hunter Schiess
2:02.47a
PR
Eastern Oregon
11.
Jr
Collin Tracy
2:02.74a
SR
College of Idaho
12.
Fr
Daryon Baynard
2:03.02a
PR
Santa Clara
13.
Fr
Ryan Abdalla
2:03.09a
PR
Northwest Nazarene
14.
So
Rylan Manzer
2:04.70a
Northwest Nazarene
15.
Caleb Howard
2:06.56a
Unattached
Jr
James Withers
DNF
Utah State
1 Mile
Open
- Finals
x
1.
Fr
Michael Slagowski
4:15.66a
PR
Eastern Oregon
2.
Nathan Stark
4:16.22a
Just Athletics Track...
3.
Jr
James Withers
4:16.58a
PR
Utah State
4.
So
Thomas Morrell III
4:17.67a
PR
Eastern Oregon
5.
Fr
Coen Haroldson
4:24.20a
PR
Utah State
6.
Jack Evans
4:25.46a
Soka
7.
Fr
Jakob Tew
4:26.82a
PR
Utah State
8.
Jr
Lane Inwards
4:28.12a
Eastern Oregon
9.
So
Christian Raslowsky
4:28.37a
PR
Santa Clara
10.
Sr
Erik Nordquist
4:30.61a
PR
College of Idaho
11.
Jr
Jerry Celestino
4:31.50a
PR
College of Idaho
12.
So
Brennan Lagerstrom
4:33.35a
PR
Santa Clara
13.
So
Marcos Cervantes
4:35.54a
PR
College of Idaho
14.
Fr
Cole Campbell
4:36.67a
PR
College of Idaho
15.
So
Jean Baptiste Tooley
4:36.85a
SR
Santa Clara
16.
So
Peyton Brothers
4:38.83a
PR
Northwest Nazarene
17.
Jr
Andrew Sutton
4:40.28a
SR
College of Idaho
18.
Sr
Brynn Sargent
4:40.60a
PR
Santa Clara
19.
Fr
Grant Brookover
4:43.51a
PR
Northwest Nazarene
20.
So
Gavin McCaw
4:45.69a
PR
College of Idaho
21.
So
Rylan Manzer
4:51.23a
SR
Northwest Nazarene
3000 Meters
Open
- Finals
x
1.
Keeghan Hurley
8:33.21a
Unattached
2.
Fr
Coen Haroldson
8:36.64a
PR
Utah State
3.
Jr
Albert Beckham
8:39.36a
PR
Boise State
4.
Jack Evans
8:40.53a
Soka
5.
Matt Chorney
8:42.11a
Jackson Hole
6.
So
Godfrey Kemboi
8:42.37a
PR
Northwest Nazarene
7.
Jr
Nick Hamilton
8:51.16a
PR
Northwest Nazarene
8.
Sr
Isaac Mitchell
8:54.05a
SR
Northwest Nazarene
9.
Jr
Tom Richardson
8:57.38a
SR
Boise State
10.
Jr
Will Burschinger
9:01.73a
PR
Santa Clara
11.
19+
Abdi Maqtal
9:02.08a
PR
YMCA Team Idaho
12.
Jr
Matlazomatli Rojas
9:04.86a
SR
Boise State
13.
Kevin Miller
9:05.76a
Unattached
14.
Fr
Nick Duffy
9:07.21a
PR
Eastern Oregon
15.
Fr
Pablo Lopez
9:34.26a
Northwest Nazarene
60m Hurdles
- 42"
Open
- Finals
x
1.
Sr
Matthew Kirkendall
8.14a
PR
Eastern Oregon
2.
Sr
Sean Mcgetrick
8.45a
Utah Valley University
3.
Jr
Samuel Wing
8.47a
PR
Utah State
4.
Fr
Ryan Cavinta
8.52a
Boise State
5.
Sr
Cade Owen
8.54a
Utah Valley University
6.
Jr
Taylor Allen
8.58a
Utah Valley University
7.
So
Tyler Lloyd
8.67a
Utah State
60m Hurdles
- 42"
Open
- Prelims
x
1.
Sr
Matthew Kirkendall
8.23a
Eastern Oregon
2.
Fr
Ryan Cavinta
8.43a
Boise State
3.
So
Andre Jones
8.45a
Utah Valley University
4.
Sr
Sean Mcgetrick
8.46a
Utah Valley University
5.
Jr
Samuel Wing
8.50a
Utah State
5.
Sr
Cade Owen
8.50a
PR
Utah Valley University
7.
So
Tyler Lloyd
8.51a
PR
Utah State
8.
Jr
Taylor Allen
8.54a
PR
Utah Valley University
9.
Fr
Jacob Davis
8.60a
PR
Utah State
10.
Fr
Andrew Lingwall
8.63a
Utah Valley University
11.
Fr
Josh Thomas
8.65a
PR
Utah Valley University
12.
Fr
Tanner Kutterer
8.68a
PR
Utah State
13.
Sr
Payton Lewis
8.69a
Northwest Nazarene
14.
Fr
Dakota Tidwell
8.77a
Northwest Nazarene
15.
Jr
Ryan Chism
9.10a
PR
Northwest Nazarene
16.
Jr
Micah Tranch
9.22a
PR
Northwest Nazarene
17.
Fr
Elijah Castro
9.28a
Northwest Nazarene
18.
-
Anthony Galindo
9.32a
PR
Northwest Christian
19.
Fr
David Blum
9.99a
Northwest Nazarene
4x400 Relay
Open
- Finals
x
1.
Relay Team
3:19.61a
Utah State
2.
Relay Team
3:20.84a
Utah Valley University
3.
Relay Team
3:21.87a
Eastern Oregon
4.
Relay Team
3:25.57a
Utah State
5.
Relay Team
3:26.04a
Northwest Christian
6.
Relay Team
3:30.49a
Utah Valley University
7.
Relay Team
3:38.81a
Northwest Christian
Shot Put
- 16lb
Open
- Finals
x
1.
Sr
David Hirschmann
16.57m
Utah State
2.
Fr
John VanBeuren
16.33m
PR
Northwest Nazarene
3.
So
Kyle Morris
16.22m
PR
Utah State
4.
Fr
Patrick Thompson
14.55m
Utah Valley University
5.
Sr
Zach Cottrell
14.16m
SR
Utah State
6.
So
James Niemela
14.07m
PR
Eastern Oregon
7.
Fr
Canyon Anderson
13.95m
PR
Northwest Nazarene
8.
Fr
Chris Kiley
13.71m
Boise State
9.
Jr
Drew Lindsley
13.70m
SR
Boise State
10.
Jr
Josh Brown
13.25m
College of Idaho
11.
Sr
McKay Burnett
13.02m
SR
Utah Valley University
12.
Fr
Caleb Brown
12.70m
PR
College of Idaho
13.
So
Steven Deadwylier
12.69m
PR
Eastern Oregon
14.
So
Jakob Sandhagen
12.37m
PR
Eastern Oregon
15.
So
Chase Owen
12.03m
College of Idaho
16.
So
Kyle Routsong
12.00m
Utah Valley University
17.
Jay Bair
11.79m
Unattached
18.
So
Brenan Thomas
11.63m
PR
Utah Valley University
19.
Fr
Zach Rickard
11.16m
PR
College of Idaho
High Jump
Open
- Finals
x
1.
Jr
Micah Tranch
1.96m
Northwest Nazarene
2.
Travis Simpson
1.91m
Unattached
2.
So
Brenan Thomas
1.91m
Utah Valley University
4.
So
Ryan Eror
1.86m
PR
Utah Valley University
5.
Fr
Dakota Tidwell
1.81m
Northwest Nazarene
6.
Sr
Max Fahlgren
1.81m
Eastern Oregon
Fr
Keffery Stellway
NH
Northwest Nazarene
Fr
Josh Thomas
NH
Utah Valley University
Pole Vault
Open
- Finals
x
1.
Sr
Jared Webster
4.90m
PR
Northwest Nazarene
2.
Sr
Justin Stattner
4.90m
PR
Boise State
3.
Fr
Alex Lawrence
4.75m
Utah Valley University
4.
Jr
Phillip Gwin
4.75m
PR
Northwest Nazarene
5.
Fr
Spencer Hopkins
4.45m
PR
Northwest Nazarene
6.
Fr
Max Richmond
4.30m
Boise State
6.
So
Lucas Hidalgo
4.30m
Eastern Oregon
8.
Fr
Dakota Tidwell
4.15m
Northwest Nazarene
9.
Fr
Josh Thomas
4.15m
Utah Valley University
10.
Fr
Dustin Hatlan
3.85m
Northwest Nazarene
11.
So
Brenan Thomas
3.70m
PR
Utah Valley University
Sr
Payton Lewis
NH
Northwest Nazarene
Sr
Camden Stoddard
NH
Boise State
So
Matt Calvin
NH
Utah State
Jr
Michael Andrews
NH
Northwest Christian
Jr
Kolton Cobb
NH
Eastern Oregon
Jr
Sam Nelson
NH
Utah State
Long Jump
Open
- Finals
x
1.
So
Albert MacArthur
7.16m
PR
Utah Valley University
2.
Fr
Elijah Castro
6.98m
Northwest Nazarene
3.
So
Dakarai Barnett
6.93m
PR
Utah Valley University
4.
Tyler Johnson
6.58m
Unattached
5.
So
Austin Poulsen
6.48m
PR
Utah Valley University
6.
Sr
Jared Webster
6.45m
PR
Northwest Nazarene
7.
Fr
Andrew Lingwall
6.37m
PR
Utah Valley University
8.
So
Ryan Eror
6.35m
PR
Utah Valley University
9.
Jr
Micah Tranch
6.13m
Northwest Nazarene
10.
Fr
Josh Thomas
6.12m
Utah Valley University
11.
Fr
Dakota Tidwell
6.09m
Northwest Nazarene
12.
Jr
Tyler Truksa
6.02m
SR
College of Idaho
13.
Sr
Payton Lewis
6.00m
PR
Northwest Nazarene
14.
Fr
Keffery Stellway
5.90m
PR
Northwest Nazarene
15.
Jr
Michael Andrews
5.66m
PR
Northwest Christian
Triple Jump
Open
- Finals
x
1.
So
Albert MacArthur
14.62m
Utah Valley University
2.
So
Austin Poulsen
13.11m
Utah Valley University
3.
Fr
Elijah Castro
12.67m
Northwest Nazarene
So
Dakarai Barnett
FOUL
Utah Valley University
Weight Throw
- 35lb
Open
- Finals
x
1.
Fr
John VanBeuren
18.42m
PR
Northwest Nazarene
2.
Sr
McKay Burnett
17.25m
SR
Utah Valley University
3.
Jr
Josh Brown
16.79m
PR
College of Idaho
4.
Jr
Drew Lindsley
16.11m
PR
Boise State
5.
Jr
Kevin Ketterling
15.94m
PR
Boise State
6.
Sr
Max Fahlgren
15.64m
Eastern Oregon
7.
Fr
Canyon Anderson
14.70m
PR
Northwest Nazarene
8.
So
Kyle Routsong
14.37m
Utah Valley University
9.
Jr
Brayden Eiland
14.29m
Northwest Nazarene
10.
So
James Niemela
13.90m
PR
Eastern Oregon
11.
So
Kyle Morris
13.72m
Utah State
12.
So
Steven Deadwylier
13.14m
PR
Eastern Oregon
13.
Fr
Patrick Thompson
12.72m
Utah Valley University
14.
So
Chase Owen
9.06m
PR
College of Idaho
So
Oran Wasserman
FOUL
Utah State
60 Meter Dash
Open
- Finals
x
1.
So
Naomi Peterson
7.85a
CS Stanislaus
2.
Fr
Chyrese Patterson
7.87a
Utah State
3.
Sr
Courtney Paddock
7.97a
PR
Utah Valley University
4.
Sr
Alena Gillespie
8.01a
Utah Valley University
5.
Hannah Cain
8.08a
Gauge20Running
6.
So
Halona Jackson
8.12a
Northwest Christian
7.
So
Angela Cardon
8.19a
Utah Valley University
60 Meter Dash
Open
- Prelims
x
1.
So
Naomi Peterson
7.82a
PR
CS Stanislaus
2.
Fr
Chyrese Patterson
7.85a
PR
Utah State
3.
So
Kasia Lawrynowicz
7.86a
PR
Utah State
4.
So
Angela Cardon
7.97a
Utah Valley University
5.
Sr
Alena Gillespie
8.01a
Utah Valley University
6.
Sr
Courtney Paddock
8.02a
Utah Valley University
7.
So
Halona Jackson
8.06a
SR
Northwest Christian
8.
Hannah Cain
8.10a
Gauge20Running
9.
Jr
Mi'Shaye Venerable
8.15a
PR
CS Stanislaus
10.
Jr
Morgan Reddington
8.16a
SR
Eastern Oregon
11.
Fr
Caila Tongco
8.17a
PR
Pepperdine
12.
So
Haley White
8.21a
PR
Eastern Oregon
13.
Fr
Paige Young
8.26a
PR
Utah Valley University
14.
Sr
Chloe Jenkins
8.29a
PR
CS Stanislaus
15.
So
Khiriona Phillips-Brown
8.33a
PR
College of Idaho
15.
Fr
Cora Davis
8.33a
Utah Valley University
17.
So
Ally Miran
8.35a
PR
Northwest Nazarene
18.
Jr
Catie Barilla
8.37a
SR
Pepperdine
19.
Fr
Sheridan Davis
8.41a
PR
Pepperdine
20.
So
Abigail Spencer
8.46a
PR
Northwest Christian
21.
Fr
Julia Molina
8.56a
PR
College of Idaho
22.
Fr
Jolene Knott
8.70a
PR
Treasure Valley
23.
Fr
Scottie Sandlin
8.83a
PR
Pepperdine
24.
Fr
Michelle Villarreal
8.87a
PR
Treasure Valley
25.
Fr
Billie Gardner
8.98a
PR
Pepperdine
26.
Fr
Kaelen Bach
9.03a
Northwest Nazarene
27.
Jr
Taylor Ford
9.06a
PR
College of Idaho
28.
Laura Heller
9.48a
Soka
200 Meters
Open
- Finals
x
1.
Sr
Alena Gillespie
25.27a
SR
Utah Valley University
2.
Sr
Lexi Shaw
25.28a
Utah Valley University
3.
Sr
Mykah Ouderkirk
25.38a
PR
Utah Valley University
4.
Sr
Courtney Paddock
25.39a
PR
Utah Valley University
5.
So
Naomi Peterson
25.44a
PR
CS Stanislaus
6.
Fr
Chyrese Patterson
25.93a
Utah State
200 Meters
Open
- Prelims
x
1.
Sr
Lexi Shaw
24.98a
PR
Utah Valley University
2.
Fr
Chelsea Walker
25.05a
PR
Boise State
3.
Sr
Mykah Ouderkirk
25.46a
Utah Valley University
4.
Sr
Alena Gillespie
25.68a
Utah Valley University
5.
So
Naomi Peterson
25.74a
CS Stanislaus
6.
Sr
Courtney Paddock
25.78a
Utah Valley University
7.
Fr
Chyrese Patterson
25.89a
PR
Utah State
8.
So
Melanie Muncy
26.09a
PR
Utah State
9.
Fr
Carissa Bottensek
26.32a
PR
Eastern Oregon
10.
Fr
Abby Garlock
26.51a
PR
Utah Valley University
11.
Fr
Victoria Larsen
26.54a
PR
CS Stanislaus
12.
So
Halona Jackson
26.69a
PR
Northwest Christian
13.
So
Nakyla Jude
26.70a
PR
Utah State
14.
Hannah Cain
26.71a
Gauge20Running
15.
Fr
Josie Ball
26.78a
Utah State
16.
So
Franchesca Shepard
26.85a
PR
CS Stanislaus
17.
Jr
Katie Emerson
27.01a
PR
Eastern Oregon
18.
So
Elizabeth Herbes
27.26a
SR
Eastern Oregon
19.
Fr
Paige Young
27.33a
Utah Valley University
20.
Fr
Payge Durocher
27.35a
PR
College of Idaho
20.
So
Khiriona Phillips-Brown
27.35a
PR
College of Idaho
22.
Fr
Cora Davis
27.65a
PR
Utah Valley University
23.
Fr
Caila Tongco
27.66a
PR
Pepperdine
24.
Jr
McKenna Conley
27.70a
SR
Northwest Nazarene
25.
Fr
Julia Molina
27.82a
PR
College of Idaho
26.
So
Ally Miran
28.00a
Northwest Nazarene
27.
So
Abigail Spencer
28.04a
SR
Northwest Christian
28.
Fr
Sheridan Davis
28.18a
PR
Pepperdine
29.
Fr
Tea Chatelain
28.44a
PR
Northwest Christian
30.
-
Christy Seaton
28.48a
PR
Northwest Christian
31.
Fr
Jasmine Lay
28.76a
PR
Northwest Christian
32.
Fr
Scottie Sandlin
28.80a
PR
Pepperdine
32.
Fr
Taylor Binkerd
28.80a
PR
Northwest Christian
34.
Fr
Billie Gardner
29.55a
PR
Pepperdine
35.
Fr
Michelle Villarreal
30.14a
PR
Treasure Valley
36.
Fr
Jolene Knott
30.16a
PR
Treasure Valley
37.
Fr
Hope Fuller
30.28a
PR
Treasure Valley
38.
Fr
Kellie Tucker
31.20a
PR
Treasure Valley
39.
Fr
Kaelen Bach
31.37a
Northwest Nazarene
400 Meters
Open
- Finals
x
1.
So
Kasia Lawrynowicz
56.60a
PR
Utah State
2.
Sr
Lexi Shaw
56.61a
PR
Utah Valley University
3.
Sr
Mykah Ouderkirk
56.79a
PR
Utah Valley University
4.
Sr
Courtney Paddock
57.22a
PR
Utah Valley University
5.
So
Elli Eastmond
58.85a
SR
Utah State
6.
So
Elizabeth Herbes
59.18a
PR
Eastern Oregon
7.
Fr
Abby Garlock
59.73a
PR
Utah Valley University
8.
Fr
Carissa Bottensek
59.74a
PR
Eastern Oregon
9.
Jr
Jensen Mosman
59.89a
PR
Utah State
10.
Fr
Titilola Bolwarinwa
1:00.32a
PR
Santa Clara
11.
Fr
Payton Durocher
1:00.84a
PR
College of Idaho
12.
Jr
Katie Emerson
1:01.50a
SR
Eastern Oregon
13.
Sr
Chloe Jenkins
1:01.55a
SR
CS Stanislaus
14.
Jr
McKenna Conley
1:02.04a
SR
Northwest Nazarene
15.
Fr
Tea Chatelain
1:02.69a
PR
Northwest Christian
16.
So
Emily Palmer
1:03.51a
PR
Eastern Oregon
17.
Fr
Taylor Binkerd
1:03.84a
PR
Northwest Christian
18.
Fr
Scottie Sandlin
1:04.18a
PR
Pepperdine
19.
So
Suzy Robertson
1:04.65a
PR
Utah Valley University
20.
So
Megan Damele
1:05.01a
SR
College of Idaho
21.
Fr
Jasmine Lay
1:05.80a
PR
Northwest Christian
22.
Fr
Hope Fuller
1:09.94a
PR
Treasure Valley
23.
Fr
Allie Gibson
1:10.08a
PR
Treasure Valley
24.
Fr
Billie Gardner
1:10.83a
PR
Pepperdine
Fr
Chelsea Walker
DNF
Boise State
Fr
Lena Fucille
DNF
Pepperdine
800 Meters
Open
- Finals
x
1.
Sr
Sadi Henderson
2:05.59a
SR
Boise State
2.
Eleanor Fulton
2:06.51a
Sketchers/HPW Elite
3.
Fr
Yajaira Salinas
2:14.79a
PR
CS Stanislaus
4.
So
Kendall Herod
2:15.19a
CS Stanislaus
5.
So
Morgan Diefendorf
2:16.40a
PR
Boise State
6.
Fr
Janie Nabholz
2:17.62a
PR
Santa Clara
7.
Sr
Hannah Wood
2:17.63a
PR
Santa Clara
8.
Sr
Ali Deitsch
2:19.16a
SR
Boise State
9.
Fr
Kari Taylor
2:19.78a
PR
Boise State
10.
So
Akia Walker
2:20.25a
PR
CS Stanislaus
11.
Fr
Emma Culig
2:21.03a
PR
Boise State
11.
Jr
Faith Homer
2:21.03a
PR
Eastern Oregon
13.
Fr
Megan Boals
2:21.69a
PR
Eastern Oregon
14.
Sr
Rachel Roelle
2:21.89a
PR
Eastern Oregon
15.
Jr
Emily Hubner
2:22.72a
SR
Utah State
16.
So
Khiely Jackson
2:24.32a
PR
Santa Clara
17.
Fr
Heidi Nisly
2:29.04a
PR
Northwest Nazarene
18.
Fr
Emma Battin
2:33.34a
PR
Pepperdine
19.
Jr
Catie Barilla
2:34.57a
PR
Pepperdine
20.
Fr
Taleah Phillips
2:34.58a
PR
Pepperdine
21.
Fr
Madison Patrick
2:39.41a
PR
College of Idaho
22.
Fr
Macey Foley
2:42.00a
PR
College of Idaho
23.
Fr
Maddi Conrad
2:51.99a
PR
Pepperdine
Sr
Amy Pfaff
DNF
Boise State
1 Mile
Open
- Finals
x
1.
Eleanor Fulton
4:46.92a
Sketchers/HPW Elite
2.
Jr
Shannon Maloney
5:03.20a
PR
Utah State
3.
Fr
Paytin Drollinger
5:05.32a
PR
Utah State
4.
So
Cynthia Mejia
5:05.91a
PR
CS Stanislaus
5.
Fr
Kristie Schoffield
5:11.69a
PR
Boise State
6.
Sr
Rachel Roelle
5:14.20a
PR
Eastern Oregon
7.
Jr
Faith Homer
5:16.93a
PR
Eastern Oregon
8.
Fr
Rae Bedke
5:18.50a
PR
Utah State
9.
Fr
Abbey Meck
5:20.72a
PR
Pepperdine
10.
Fr
Ellie Kopf
5:23.15a
PR
Santa Clara
11.
Jr
Tamika Russell
5:30.61a
PR
College of Idaho
12.
So
Lilly Whitehead
5:30.96a
PR
College of Idaho
13.
Jr
Kaitlyn Schut
5:31.89a
PR
College of Idaho
14.
Fr
Amanda Stahl
5:32.37a
PR
Pepperdine
15.
Sr
Kelsey Girardelli
5:32.55a
PR
Utah State
16.
Fr
Chaye Uptmor
5:40.94a
PR
College of Idaho
17.
Fr
Erin Moyer
5:49.63a
PR
College of Idaho
18.
Fr
Cassidy Aberson
5:54.00a
PR
Pepperdine
19.
Fr
Sage Czelder
6:11.54a
PR
College of Idaho
20.
Fr
Karina Crowley
6:19.21a
PR
Pepperdine
Sr
Amy Pfaff
DNF
Boise State
3000 Meters
Open
- Finals
x
1.
Samantha Diaz
10:12.29a
Jackson Hole
2.
So
Marisa Sanchez
10:40.87a
PR
Santa Clara
3.
Fr
Abbey Meck
10:43.58a
PR
Pepperdine
4.
Fr
Hannah Dutson
10:45.37a
PR
Utah State
5.
Jr
Bevin McCullough
10:49.22a
PR
Santa Clara
6.
So
Bethany Danner
10:49.24a
PR
Northwest Nazarene
7.
Sr
Kelsey Girardelli
10:55.13a
SR
Utah State
8.
Jr
Sierra Manzer
11:00.72a
Northwest Nazarene
9.
Fr
Lindsay Sanger
11:00.98a
PR
Pepperdine
10.
Fr
Amanda Stahl
11:09.78a
PR
Pepperdine
11.
Jr
Emily Hammons
11:42.11a
Northwest Nazarene
12.
Fr
Ashley Harris
12:09.75a
Northwest Nazarene
60m Hurdles
- 33"
Open
- Finals
x
1.
Alyssa Dalton
8.34a
Unattached
2.
Tawnie Moore
8.47a
Unattached
3.
Fr
Jordan Brandt
8.89a
PR
Utah State
4.
So
Nakyla Jude
9.15a
PR
Utah State
5.
Sr
Lexi Shaw
9.20a
Utah Valley University
6.
Fr
Paige Young
9.22a
Utah Valley University
7.
Fr
Kiersten Lancaster
9.27a
College of Idaho
8.
Fr
Sara Ohlwiler
9.41a
Utah Valley University
60m Hurdles
- 33"
Open
- Prelims
x
1.
Alyssa Dalton
8.48a
Unattached
2.
Tawnie Moore
8.85a
Unattached
3.
Fr
Jordan Brandt
9.02a
Utah State
4.
Sr
Lexi Shaw
9.12a
Utah Valley University
5.
Fr
Paige Young
9.23a
Utah Valley University
6.
Fr
Kiersten Lancaster
9.24a
PR
College of Idaho
7.
So
Nakyla Jude
9.31a
Utah State
8.
Fr
Sara Ohlwiler
9.36a
PR
Utah Valley University
9.
So
Tiera Orr
9.37a
SR
Utah Valley University
10.
So
Ally Miran
9.41a
PR
Northwest Nazarene
11.
Fr
Caila Tongco
9.46a
PR
Pepperdine
12.
So
Haley White
9.56a
Eastern Oregon
13.
-
Christy Seaton
9.69a
PR
Northwest Christian
14.
Jr
Katie Conklin
9.74a
Northwest Nazarene
15.
Fr
Sheridan Davis
9.77a
PR
Pepperdine
16.
So
Franchesca Shepard
9.88a
PR
CS Stanislaus
17.
Fr
Olivia Neal
10.11a
Utah Valley University
18.
Jr
Petrice Beattie
10.28a
CS Stanislaus
19.
So
Suzy Robertson
10.30a
PR
Utah Valley University
20.
So
Emily Palmer
10.38a
PR
Eastern Oregon
21.
Fr
Kellie Tucker
10.56a
PR
Treasure Valley
22.
So
Naomi Peterson
10.72a
CS Stanislaus
23.
Fr
Victoria Larsen
10.78a
PR
CS Stanislaus
Sr
Chloe Jenkins
FS
CS Stanislaus
4x400 Relay
Open
- Finals
x
1.
Relay Team
3:50.89a
Boise State
2.
Relay Team
3:51.39a
Utah Valley University
3.
Relay Team
3:53.79a
Utah State
4.
Relay Team
4:02.44a
Eastern Oregon
5.
Relay Team
4:20.40a
Pepperdine
6.
Relay Team
4:20.49a
Northwest Christian
Relay Team
DNF
Utah Valley University
DMR 1200-400-800-1600m
Open
- Finals
x
1.
Relay Team
13:48.88a
Pepperdine
Relay Team
NT
Utah State
Relay Team
NT
Eastern Oregon
Relay Team
NT
College of Idaho
Relay Team
NT
Santa Clara
Relay Team
NT
CS Stanislaus
Shot Put
- 4kg
Open
- Finals
x
1.
Jr
Brenn Flint
16.30m
PR
Utah State
2.
Sr
Olivia Moriconi
15.20m
Utah State
3.
So
Maia Garren
14.79m
Utah State
4.
Sr
Courtney Hutchinson
14.10m
Boise State
5.
Sr
Hayley Morse
12.91m
College of Idaho
6.
Fr
Tori Bailey
12.60m
PR
Utah State
7.
Sr
Krystal Alnas
12.37m
PR
CS Stanislaus
8.
So
Kabre Madrigal
11.92m
College of Idaho
9.
Sr
Marta Stangel
11.89m
Eastern Oregon
10.
Sr
Chelsey Stegelmeier
11.73m
Utah Valley University
11.
Sr
Claire Otero
11.72m
College of Idaho
12.
So
Baylee Dodd
11.69m
Boise State
13.
So
Sasha Korolenko
11.49m
Northwest Nazarene
14.
So
Savanna Reilly
11.19m
Utah Valley University
15.
Macy Vail
10.88m
Unattached
16.
Sr
Breanna Lowther
10.81m
CS Stanislaus
17.
Fr
Danielle Church
10.78m
Eastern Oregon
18.
So
Tiera Orr
10.54m
PR
Utah Valley University
19.
So
Keagan Utter
10.48m
PR
College of Idaho
20.
Fr
Robin Camp
10.31m
College of Idaho
21.
Jr
Kait Urmston
10.15m
Utah Valley University
22.
Fr
Olivia Neal
9.93m
PR
Utah Valley University
23.
Fr
Kendal Willenbrock
9.81m
Northwest Nazarene
24.
Fr
Maddie Villarreal
9.65m
College of Idaho
25.
So
Franchesca Shepard
9.36m
PR
CS Stanislaus
26.
Fr
Reitta Wyllie
8.63m
Northwest Nazarene
27.
Sr
Allison Cossins
8.62m
PR
College of Idaho
28.
Fr
Makayla Akers
8.59m
Eastern Oregon
29.
Jr
Petrice Beattie
8.19m
PR
CS Stanislaus
30.
Fr
Victoria Larsen
8.18m
CS Stanislaus
High Jump
Open
- Finals
x
1.
Jr
Jennifer Christensen
1.66m
SR
Utah State
2.
Fr
Josiah Williams
1.66m
Utah State
3.
Fr
Olivia Gneiting
1.61m
PR
Utah Valley University
3.
Jr
Petrice Beattie
1.61m
CS Stanislaus
3.
Fr
Kallie Given
1.61m
Utah Valley University
6.
Jr
Katie Conklin
1.56m
Northwest Nazarene
7.
So
Franchesca Shepard
1.51m
CS Stanislaus
8.
So
Kourtney Gwin
1.46m
Northwest Nazarene
9.
Fr
Payge Durocher
1.46m
College of Idaho
10.
Fr
Olivia Neal
1.41m
Utah Valley University
11.
Fr
Abi Johnson
1.41m
Northwest Nazarene
11.
Fr
Victoria Larsen
1.41m
PR
CS Stanislaus
So
Tiera Orr
NH
Utah Valley University
Fr
Rachel Henderson
NH
College of Idaho
Pole Vault
Open
- Finals
x
1.
Allison Jeffries
3.95m
SDVC
2.
Fr
Olivia Neal
3.65m
PR
Utah Valley University
3.
So
Amber Mallet
3.35m
Boise State
4.
Sr
Allison Cossins
3.20m
College of Idaho
4.
So
Amber Flores
3.20m
CS Stanislaus
4.
So
Ashley Caffrey
3.20m
Boise State
7.
So
Alyssa Adams
3.20m
Boise State
8.
Briana Schneider
3.20m
Unattached
9.
Fr
Briell Carr
3.20m
PR
Utah Valley University
10.
So
Kourtney Gwin
3.05m
Northwest Nazarene
11.
Fr
Stephanie Casaus
2.90m
PR
College of Idaho
Fr
Kennedy Lake
NH
Eastern Oregon
So
Andrea Yniguez
NH
CS Stanislaus
Jr
Jayme Stanford
NH
CS Stanislaus
Long Jump
Open
- Finals
x
1.
Fr
Sara Ohlwiler
5.48m
PR
Utah Valley University
2.
Jr
Taj Dorsett
5.44m
Boise State
3.
Fr
Ebony Wilson
5.33m
Eastern Oregon
3.
Jr
Morgan Reddington
5.33m
SR
Eastern Oregon
5.
So
Tiera Orr
5.32m
PR
Utah Valley University
6.
Jr
Mi'Shaye Venerable
5.28m
SR
CS Stanislaus
7.
So
Angela Cardon
5.16m
Utah Valley University
8.
So
Nice Loufoua
5.16m
Northwest Nazarene
9.
Fr
Paige Young
5.16m
Utah Valley University
10.
Jr
Katie Conklin
5.16m
SR
Northwest Nazarene
11.
Fr
Brinley Reed
5.08m
PR
College of Idaho
12.
Sr
Chasity Ducre
5.01m
PR
Utah Valley University
13.
So
Jackie Mahowald
4.99m
Northwest Nazarene
14.
So
Abigail Spencer
4.96m
SR
Northwest Christian
15.
Fr
Victoria Larsen
4.78m
CS Stanislaus
16.
Jr
Victoria Branch
4.76m
SR
Eastern Oregon
17.
Jr
Petrice Beattie
4.75m
PR
CS Stanislaus
18.
Fr
Skylar Benson
4.71m
PR
Boise State
18.
So
Payton Jolley
4.71m
Eastern Oregon
20.
Fr
Makayla Akers
4.63m
PR
Eastern Oregon
21.
-
Christy Seaton
4.59m
PR
Northwest Christian
22.
Sr
Michaela Spoolstra
4.57m
Northwest Nazarene
23.
So
Megan Damele
4.54m
SR
College of Idaho
24.
Moeko Fukada
4.48m
Soka
25.
Fr
Katie Heckathorn
4.36m
PR
Northwest Nazarene
26.
Fr
Rachel Henderson
4.34m
College of Idaho
27.
Jr
Taylor Ford
4.06m
PR
College of Idaho
So
Franchesca Shepard
FOUL
CS Stanislaus
Triple Jump
Open
- Finals
x
1.
So
Nice Loufoua
11.42m
PR
Northwest Nazarene
2.
So
Jackie Mahowald
11.29m
Northwest Nazarene
3.
So
Payton Jolley
10.97m
PR
Eastern Oregon
4.
So
Angela Cardon
10.85m
Utah Valley University
5.
Fr
Olivia Gneiting
10.78m
PR
Utah Valley University
6.
Fr
Ebony Wilson
10.75m
Eastern Oregon
7.
Fr
Sara Ohlwiler
10.74m
PR
Utah Valley University
8.
Fr
Skylar Benson
10.43m
Boise State
9.
Sr
Chasity Ducre
10.06m
Utah Valley University
Fr
Katie Heckathorn
FOUL
Northwest Nazarene
Jr
Katie Conklin
FOUL
Northwest Nazarene
Sr
Mykah Ouderkirk
FOUL
Utah Valley University
Jr
Taj Dorsett
FOUL
Boise State
Jr
Victoria Branch
FOUL
Eastern Oregon
Weight Throw
- 20lb
Open
- Finals
x
1.
Sr
Krystal Alnas
17.25m
PR
CS Stanislaus
2.
So
Kendra Noneman
16.62m
PR
Boise State
3.
So
Maia Garren
16.48m
PR
Utah State
4.
Jr
Brenn Flint
16.05m
PR
Utah State
5.
Jr
Michala Zilkey
15.94m
Utah State
6.
Sr
Hayley Morse
15.74m
College of Idaho
7.
Sr
Marta Stangel
15.37m
PR
Eastern Oregon
8.
Sr
Chelsey Stegelmeier
14.17m
Utah Valley University
9.
Macy Vail
14.08m
Unattached
10.
So
Savanna Reilly
13.87m
Utah Valley University
11.
So
Keagan Utter
13.67m
PR
College of Idaho
12.
Hannah Thomas
13.66m
UNAT-Northwest Nazar...
13.
Jr
Miranda Hagadorn
13.54m
PR
Northwest Nazarene
14.
So
Sasha Korolenko
13.39m
Northwest Nazarene
15.
Sr
Claire Otero
13.19m
College of Idaho
16.
Fr
Danielle Church
12.91m
PR
Eastern Oregon
17.
So
Elise Snowden
12.58m
Northwest Nazarene
18.
Fr
Tori Bailey
12.35m
Utah State
19.
Jr
Kait Urmston
12.27m
Utah Valley University
20.
Fr
Jessica Foutz
12.11m
Utah Valley University
21.
Fr
Maddie Villarreal
11.96m
PR
College of Idaho
22.
Jr
Nicole Nobbs
11.37m
Northwest Nazarene
23.
Fr
Robin Camp
11.00m
PR
College of Idaho
24.
Fr
Kendal Willenbrock
10.42m
Northwest Nazarene
25.
Fr
Reitta Wyllie
9.64m
Northwest Nazarene
Sr
Breanna Lowther
FOUL
CS Stanislaus
So
Kabre Madrigal
FOUL
College of Idaho
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
3416 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Boise State Jacksons Indoor Invitational
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Boise State Jacksons Indoor Invitational
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2020
1
6
1
2019
1
89
1
2018
1
2
1
2017
1
75
1
2016
1
1
2015
1
77
1
2014
1
2
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
1
Show 7 more
Hashtags
#jacksons-invitational
#boise-state
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!